10:00

Skocznie narciarskie - Hiszpania

Hiszpania chyba jeszcze nigdy nie była tak bliska naszemu sercu, jak jest teraz. Wszystko to oczywiście za sprawą Roberta Lewandowskiego, który niedawno został nowym zawodnikiem ''Dumny Katalonii''. W kontekście skoków narciarskich odnajdziemy wiele akcentów związanych z nowym ''domem'' naszego napastnika. Jesteście ciekawi? Oto one: 

Genialny wynalazek zdziałał cuda

Dzięki genialnemu wynalazkowi jakim jest igielit zawody skoków narciarskich mogą odbywać się również latem. Ale umówmy się - to nie jest to samo, co konkursy rozgrywane w przerażająco mroźne dni. Dodatkowo kolebką sportów narciarskich jest Skandynawia, co sprawia, że tym bardziej tę dyscyplinę kojarzymy raczej z chłodniejszymi, pod względem klimatu, regionami świata. Jednak miłość do skoków narciarskich nie zna granic. Swoich sił na skoczniach próbowali również mieszkańcy półwyspu Iberyjskiego, bo w sumie czemu nie? I takim też sposobem w Hiszpanii na przestrzeni lat istniało kilka obiektów do skakania - a przynajmniej próby skakania. 

Kamienna skocznia 

Pierwsi udokumentowani skoczkowie w Hiszpanii pojawili się początkiem XX wieku. Miejscem aktywności narciarskiej stała się dolina Vall de Núrii, do której dostęp prowadzi jedynie za pomocą kolejki górskiej. Na przełomie 1912/1913 roku w tym regionie powstała pierwsza skocznia skonstruowana z kamiennego najazdu i progu.

skisprungschanzen.com/Miguel Angel Ibarz Serraclara/Artur Bała

W pobliżu najwyższego szczytu Hiszpanii 

W 1925 roku na południu Hiszpanii w regionie pasma górskiego Sierra Nevada powstała skocznia. Był to niewielki obiekt z punktem konstrukcyjnym zlokalizowanym na 30 metrze. Niedługo po uroczystym otwarciu w tym regionie zorganizowano tydzień sportów zimowych. Zawody z małymi przerwami organizowano aż do wybuchu II wojny światowej.

Chociaż po skoczni narciarskiej nie ma już śladu, to region ten wciąż przyciąga tysiące turystów z całego świata. To właśnie w Sierra Nevadzie znajduje się najwyższy szczyt kraju - Mulhacén.

skisprungschanzen.com/Nevasport.com

Zobacz również - 5 największych skoczni świata

Skoki nieopodal stolicy kraju 

Kolejny rozdział hiszpańskich skoków to rok 1954. W środkowej części kraju w pobliżu Madrytu w ośrodku narciarskim Nevacerrada powstała mała skocznia narciarska. Punkt konstrukcyjny obiektu zlokalizowany był na 30 metrze. Kiedy skoki stopniowo zaczęły tracić na popularności zeskok  używano do uprawiana halfpipe'u (rodzaj snowboardu). Aktualnie w tym miejscu znajduje się stok narciarski. 
skisprungschanzen.com/todocoleccion.net

Każdy budulec jest dobry. Nawet śnieg i siano...

Kiedy obecnie rozmawiamy o jakiś skoczniach narciarskich w głowie rysuje się nam obraz majestatycznych obiektów, które to szczególnie na żywo robią na nas przeogromne wrażenie. Jednak jeszcze kilkadziesiąt lat temu prowizoryczne skocznie budowano z tego, co było tak naprawdę po ręką. Najpopularniejszym budulcem był oczywiście śnieg, często używano też kamienia. W latach 80. w Alto Campoo (północnej części Hiszpanii) do budowy służyło również siano! Na 20 metrowej skoczni trenowali głównie młodzi narciarze. 

skisprungschanzen.com
W Pirenejach pierwsi skoczkowie pojawili się już w 1914 roku. W połowie lat 30. swoją inaugurację w tym regionie miała niewielka skocznia Font Canaleta. Najdłuższą odległość osiągnął wówczas Norweg Sigmund Ruud - 38 metrów. Działalność obiektu była dwukrotnie wznawiana - w 1958 oraz 1973 roku. 

25 marca 1979 roku nastąpiło uroczyste otwarcie nowej, 70-metrowej skoczni. ''La Molina'' gościła takie zmagania, jak Puchar Króla (Copa del Rey) oraz Puchar Europy (Europa Cup). Końcem XX wieku obiekt przeszedł gruntowną modernizację. Z powstaniem, jak na tam te czasy, bardzo przyzwoitej skoczni narciarskiej, powstał zamysł utworzenia drużyny, która pod okiem austriackich i czeskich szkoleniowców miała startować w zawodach Pucharu Świata. Niestety jak to często bywa - skończyło się tylko na samym pomyśle. 

Chociaż dla fanatyków sportów zimowych miejsce to może stanowić jeden z punktów wycieczki, to niestety dla samych zawodników jest to obiekt nie do użytku. 
skisprungschanzen.com/Artur Bała

Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Hiszpanii? 

Nieopodal granicy francuskiej w Valle des Astún w 1980 roku powstała jedna z największych skoczni półwyspu Iberyjskiego. Hiszpański kurort narciarski dwukrotnie organizował zimową uniwersjadę (1981;1995). Jaca kilkukrotnie próbowała również starać się o organizację zimowych igrzysk olimpijskich. O niewątpliwy zaszczyt organizacji takiej imprezy sportowej przegrała m.in w 2010 roku z Vancouver. 
skisprungschanzen.com/Artur Bała

Zobacz również - Skocznie narciarskie nad Bałtykiem 


7 komentarzy:

  1. W życiu bym nie powiedziała, że w Hiszpanii sa skocznie narciarskie! :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Hiszpania kojarzy mi się z palmami,morzem i słońcem-ni jak ma się to do stoków narciarskich ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. Haha nie miałam o tym pojęcia, fajnie się dowiedzieć ;)

    OdpowiedzUsuń
  4. Witaj Marzycielko. Ja także nie miałam pojęcia, że w Hiszpanii mają takie skocznie. W szoku jestem. Ciekawy post. Ja nawet na szczycie Wielkiej Krokwi nie byłam... jeszcze. Ale tu dużo interesujących faktów.
    Pozdrawiam najserdeczniej

    OdpowiedzUsuń
  5. Wow, ale magicznie, chciałabym kiedyś zobaczyć to miejsce na żywo :)

    Zapraszam też do mnie :)
    youtube.com/@veronicalucyart

    OdpowiedzUsuń
  6. Fajne skocznie :) Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń