sobota, 6 października 2018

Każda historia ma swój początek...
A jaki początek miały skoki narciarskie? 

A więc zaczniemy od banalnej rzeczy, czyli czym są skoki narciarskie i na czym polegają. 

Skoki narciarskie jest to dyscyplina sportowa rozgrywana na skoczniach narciarskich od połowy XIX wieku. Skoki narciarskie wraz z biegami narciarskimi oraz kombinacją norweską należą do rodziny sportów narciarstwa klasycznego. Dyscyplina ta cieszy się popularnością głównie w Europie, szczególnie w Norwegii, Finlandii, Austrii, Czechach, Niemczech, Polsce, Słowenii i Szwajcarii oraz Japonii. Celem jest wykonanie jak najdłuższego skoku po rozpędzeniu się i odbiciu od progu skoczni. Na największych skoczniach, tzw. mamucich, możliwe są skoki przekraczające 250 metrów (konkurencję tę nazywa się wtedy lotami narciarskimi). Ocenia się odległość uzyskaną przez zawodnika oraz styl skoku.

Po krótkim dla niektórych oczywistym wstępem przejdźmy do początku historii tego pięknego sportu


Miejscem, w którym narodziły się skoki, jest Norwegia. Tam właśnie pojawili się narciarze, wykorzystujący „dwie deski” nie tylko do biegania, ale i skakania. Jednym z nich był Sondre Norheim z Telemarku, oraz pierwszy rekordzista w długości skoku narciarskiego Olaf Rye. Na początku lat sześćdziesiątych XIX wieku zorganizowano pierwsze zawody narciarskie „Holmenkollen Nordic”. Pierwsza większa skocznia została zbudowana w Holmenkollen, gdzie 31 stycznia 1892 rozegrano pierwszy konkurs skoków, podczas którego najdalej skoczył Arne Ustvedt (21,5 metra). Szybko popularność poza Norwegią skoki zyskały także w Finlandii i Szwecji, a poza Skandynawią znalazły uznanie w Austrii, Szwajcarii i pozostałych krajach alpejskich.

Początki skoków w Polsce to rok 1908, kiedy przeprowadzono konkurs skoków w Sławku, które wygrał Leszek Pawłowski. Pierwsza duża skocznia (jak na te czasy) pojawiła się w dolinie Jaworzynce, oficjalnie otwarta 8 marca 1921. Przez wiele kolejnych lat cieszyła się ona wielkim zainteresowaniem. Trenowali na niej m.in. Aleksander Rozmus, Bronisław Czech i Stanisław Marusarz. W 1925 zrealizowano pomysł budowy wielkiej, nowoczesnej skoczni na Krokwi w Zakopanem. Uroczystość otwarcia miała miejsce 22 marca, a pierwsze zawody wygrał Stanisław Gąsienica-Sieczka skokiem na 36 m, co było nowym rekordem Polski.


Poznajecie jaka to skocznia? Może ciężko rozpoznać ale jest Wielka Krokiew w Zakopanem.
W 1911 roku notuje się pierwszy oficjalny skok w wykonaniu kobiety. Pierwszą rekordzistką świata w długości kobiecego skoku narciarskiego została austriacka hrabina, Paula von Lamberg, która uzyskała 22 metry.

W 1936  roku powstała największa mamucia skocznia w Planicy, na której 15 marca została złamana bariera 100 metrów. Dokonał tego Austriak Josef Bradl, który tego dnia uzyskał 101 metrów.

Przez lata zmieniała się oczywiście technika skoku. Na początku zawodnicy skakali „na stojąco”, wymachując rękami. W latach dwudziestych zaczęli przyjmować bardziej aerodynamiczną sylwetkę, pochylając się do przodu. Ostatnią wielką rewolucją była zmiana ustawienia nart. Zapoczątkował ją w 1985 Szwed Jan Boklöv, który jako pierwszy odnosił sukcesy międzynarodowe skacząc stylem „V” (narty podczas lotu nie są ustawione równolegle do siebie, tylko tworzą kształt litery V). Początkowo Szwed był karany przez sędziów otrzymując niższe noty za styl wykonywanego skoku. Pomimo uzyskiwanych znacznie dłuższych odległości od rywali przegrywał właśnie poprzez ocenę stylu przez sędziów. Podczas igrzysk olimpijskich w Albertville w 1992 oba style uznano za dozwolone. Zmiana ta uczyniła skoki bezpieczniejszymi dla samych zawodników (zmniejszona prędkość przy lądowaniu), a przy tym dłuższymi.


W latach 90. XX wieku skocznie narciarskie zaczęły być wyposażone w igelit, dzięki czemu skoki możemy oglądać nie tylko zimą ale również i latem.

Rekordy świata (od 1808 do 1900)
Jak skoki zmieniły się na przestrzeni lat  możemy dostrzec między innymi na podstawie rekordów jakie osiągali skoczkowie. Pierwszy rekord ustanowił Olaf Rye  który w 1808 skoczył na odległość 9,5 metra. Od 18 marca 2017 nieoficjalny rekord świata w długości skoku należy do Stefana Krafta, który uzyskał 253,5 m Duża różnica prawda? :) kiedyś odległości ponad 200 metrów były nie do wyobrażenia kto wie czy za kilka kilkanaście lat będziemy oglądać skoki ponad 300 metrowe. 
Jak wyglądał skok na odległość 253,5m możecie obejrzeć wyżej 


Co zaskoczyło Was najbardziej? 

42 komentarze:

 1. Super post z którego można wiele się dowiedzieć! Zapraszam do mnie!
  http://davidautographs.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Zaskoczył mnie wygląd Wielkiej Krokwi :) Świetny pomysł na posta! :D

  http://weruczyta.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Sporo nowych rzeczy się tutaj dowiedziałam! Skoki narciarskie to z pewnością wymagający sport!

  http://redamancyy.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo się ciesze! To prawda wymagający ale zarazem piękny sport :)

   Usuń
 4. Super post - przeczytałem od deski do deski
  POZDRAWIAM

  OdpowiedzUsuń
 5. Skocznia w Zakopanym na żywo robi wielkie wrażenie-szczególnie zimą.
  Zapraszam do nas :).
  fashion--twins.bogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie! Szczególnie jeszcze podczas zawodów, kiedy wypełniona jest biało czerwonymi barwami :)

   Usuń
 6. Bardzo to wszystko ciekawe i w sumie tak wiele sie zmieniło od początków tego sportu do teraz. Ciekawe czy coś jeszcze można tu dodać? Inne skoki, inne skocznie...nie wiem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że przy odpowiednich staraniach można jeszcze bardzo dużo zmienić w skokach tylko pytanie czy pójdzie to w dobrą stronę.

   Usuń
 7. Przyznam szczerze, że wcześniej nie zagłębiałam się w tajniki skoków narciarskich.
  Dobrze wiedzieć, że miejscem w którym narodziły się skoki jest Norwegia ^^
  Pozdrawiam i dziękuję bardzo za odwiedziny ♥ wy-stardoll.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 8. bardzo ciekawy post :-)

  https://grafania.blogspot.com/

  https://autografyaniawymiana.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 9. Skoki narciarskie - piękny sport :) Co roku kibicuję naszym skoczkom :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Great post <3
  Followed you, I hope you can follow me back <3

  http://makeyourperfectstyle.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 11. Świetny post ! :)
  obserwuje i zapraszam do mnie :
  milentry-blog.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 12. Wow! Ta przeglądówka robi wrażenie! Mam nadzieję, że sporo zostanie mi po tej lekturze w głowie, bo to było bardzo ciekawe. :)

  OdpowiedzUsuń
 13. nie miałam pojęcia o historii skoków :) ciekawe! :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Coś nowego ;)
  Ja muszę wrócić na bloga ale jak na razie nie mam zbytnio na to czasu Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Staram się o jak najwięcej nowych pomysłów na posty ale niestety u mnie też ostatnio z wolnym czasem bardzo ciężko..

   Usuń
 15. Ciekawa sprawa, jakoś nigdy nie myślałam o tym w jaki sposób zaczął się ten sport. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciesze się, że chociaż w małym stopniu zaciekawiłam ciebie :)

   Usuń