07:36

Poradnik kibica - PŚ w Zakopanem

Już niedługo odbędą się dwa konkursy w stolicy Tatry na Wielkiej Krokwi. Kiedy jechałam na te wyjątkowe zawody po raz pierwszy, przeczytałam chyba wszystkie możliwe poradniki kibica na taki wyjazd. Pomyślałam, że chętnie podzielę się z wami moimi doświadczeniami i poradami :)

Na początku zacznę może od tego, że zawody na Wielkiej Krokwi nie są najlepszą szansą na zdobycie autografów (o wiele łatwiej jest podczas zawodów w Wiśle). Jeśli jednak ktoś chciałby o nie walczyć, to najlepszy będzie sektor C i sektory VIP. Sektor C graniczy z domkami skoczków i  pojawia się czasami możliwość zdobycia wymarzonego podpisu. Natomiast na sektorach VIP skoczkowie często sami pochodzą i rozdają karty z autografami. Jeśli ktoś nie ma biletu, a ma szczęście to przed zawodami albo po nim można spotkać zawodników szczególnie na Krupówkach (uwierzcie, że poznacie ich z daleka).

Który sektor jest najlepszy?

Jadąc, do Zakopanego na PŚ nie myślę o autografach tylko o dobrej zabawie. Tutaj przede wszystkim liczy się doświadczenie tej niezapomnianej atmosfery, która panuje na skoczni. Wybieram miejsce, z którego będzie najlepiej widać skoki. Dla mnie jak na razie jest to sektor C. Kupując, bilety mamy wyznaczony sektor, ale nie mamy wyznawczego dokładnego miejsca, tak jak jest to po części w Wiśle. Jeśli ktoś liczy na dobre miejsca - czyli przy barierkach - to moja rada, aby przy wejściu na skocznie być już ponad godzinę wcześniej.

Zakwaterowanie/parking

Podczas weekendu, kiedy odbywają się zawody, Zakopane oblegane jest przez tysiące kibiców. Warto więc rezerwacje hotelu/pensjonatu zrobić nawet pół roku wcześniej, albo kiedy przyjdą już kupione przez was bilety. Osobiście polecam szukanie zakwaterowania w samym centrum miasta, gdyż możemy na piechotę dojść pod skocznie. Jednak jeśli ktoś będzie mieszkał w pobliskiej miejscowości z dala od skoczni należy pamiętać, że ulica Józefa Piłsudskiego, przy której leży skocznia będzie wyłączana z ruchu. Zaleca się parkowanie w specjalnie przygotowanych parkingach na terenie miasta. Wykaz parkingów można znaleźć TUTAJ.

Co należy zabrać ze sobą?

Obowiązkowo bilet! Bez niego nikt nie zostanie wpuszczony na obiekt. Kolejna ważna rzecz, to ciepłe ubrania - bardzo ciepłe ubrania. Należy pamiętać, że podczas zawodów będziemy stali kilkanaście godzin na polu (lub jak ktoś woli na dworze), a temperatura w Zakopanem może być naprawdę bardzo niska. Osobiście polecam wielowarstwowość, która sprawdza się zawsze, bez względu na pogodę. Nie można również zapomnieć o biało-czerwonych barwach! Szaliki, czapki, flagi, trąbki itp. Jeśli nie posiadamy ''stroju kibica'', to też nie ma co się martwic. W całym miejsce zajdziemy wiele straganów z  narodowymi gadżetami. Warto również zabrać termos z kawą lub herbatą (ochrona może sprawdzić zawartość termosu, żeby wykluczyć obecność alkoholu w środku) oraz coś do jedzenia :) 

Czego nie wolno wnosić na skocznię?

 Alkoholu! Kiedy wchodzimy na teren skocznie prawie każda osoba pełnoletnia jest proszona o pokazanie plecaku, czy torebki. Wyroby pirotechniczne (petardy, zimne ognie, race, pochodnie itp.). Flagi z uchwytami innymi niż plastikowe (drewniane, metalowe). Środki odurzające oraz substancje psychotropowe. Przedmioty mogące zagrozić życiu lub zdrowiu ludzkiemu (kije baseballowe, metalowe rurki, noże itp.).

Czy nie mając biletu warto jechać na zawody?

Oczywiście, że warto! Ta wspaniała atmosfera panuje nie tylko na skocznia. ale i również poza nią w całym mieście! Dodatkowo przed skocznią dostępne są bezpłatne miejsce, skąd bardzo dobrze widać zawodników oddających swoje skoki.  


Mam nadzieje, że dzisiejszy post rozwieje wasze wątpliwości dotyczące zawodów na Wielkiej Krokwi. Oczywiście, jeśli macie jeszcze jakieś pytania piszcie śmiało w komentarzach postaram się odpowiedzieć na wszystkie! Zapraszam was również na moją relacje z wyjazdu na skoki do Zakopanego z 2016 roku :) 

34 komentarze:

  1. Odpowiedzi
    1. nigdzie nie ma takiego halasu jak w pl, pierdza trabkami nic ie slychac co spiker gada ,zenada polska to naprawde dziki kraj, nakupuja plastiku i trabia bez wstydnie jak zwierzeta,dlatego nie bywam na skoczniach wole tv tam widze lepiej i bez halasu

      Usuń
  2. Na skoki niestety się nie wybieram jednak bardzo chętnie przeczytałem wszelkie porady ;)
    Oby więcej takich postów! :D

    OdpowiedzUsuń
  3. bardzo fajny wpis, pozdrawiam :-)

    OdpowiedzUsuń
  4. Bardzo pomocny wpis dla tych, którzy chcą na żywo zobaczyć skoki. Miałem okazję w Wiśle raz widzieć trening juniorów (chyba). I nawet takie wydarzenie zostaje w głowie. A co dopiero taka duża impreza.

    Dawno nie widziałem tak ciekawie urządzonego mieszkania. :)

    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Osobiście mogę potwierdzić, że taka impreza zostaje w głowie do końca życia. każdy kto nawet sporadycznie ogląda skoki w Tv ale ogląda powinien chociaż raz w życiu pojechać na takie wydarzenie :)

      Usuń
  5. Mam znajomego on jest mega fanem skoków.

    OdpowiedzUsuń
  6. No i kolejny mega ciekawy wpis zawierających wiele przydatnych wskazówek. Sam widziałem w telewizji jak skoczkowie w czasie zawodów rozdają osobom obecnym na zawodach swoje pocztówki z autografami.

    OdpowiedzUsuń
  7. Mimo, że nie jest się na skoczni to fajnie, że można to wszystko poobserwować z daleka :D
    Pozdrawiam i dziękuję za odwiedziny ♥ wy-stardoll.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  8. Ale super! Ja widziałam skocznie tylko raz na zielonej szkole z okna autobusu, więc niewiele i bardzo dawno temu. Świetne porady!

    imdollka.pl

    OdpowiedzUsuń
  9. Lubię oglądać skoki w telewizji, ale na żywo jeszcze nigdy nie widziałam ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeśli miałabyś kiedyś okazję pojechać to osobiście bardzo ci polecam, nawet dla samej atmosfery :0

      Usuń
  10. To miłe, że dzielisz sie doświadczeniem z innymi łowcami autografów, ale także ja chętnie przeczytałam:-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Uwielbiam dzielić się doświadczeniami szczególnie jeśli mogą być dla kogoś przydatne :)

      Usuń
  11. Bardzo przydatny wpis, każdy fan skoków powinien przeczytać! Super :)

    OdpowiedzUsuń
  12. useful guide, i love to jump. Thanks for sharing.
    My Blog | Instagram | Bloglovin

    OdpowiedzUsuń
  13. Nigdy nie myślałam o skokach od strony organizacyjnej. Nawet bym nie pomyślała o tym, że jest podział na sektory, choć teraz wydaje mi się to oczywiste haha. Lubię oglądać skoki w telewizji, ale na stanie na dworze zimą przez tyle czasu raczej bym się nie zdecydowała ;)
    nicolestraveljournal.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Muszę przyznać zimą ciężko czasami jest wystać tyle godzin na polu, jednak takiej cudownej atmosfery warto! :)

      Usuń
  14. Totalnie nie wpisuję się w formatkę fana skoków narciarskich, ale super, że są zajawkowicze :D

    OdpowiedzUsuń
  15. Skoki narciarskie nie są dla mnie, ale każdy ma inne hobby.
    Serdecznie pozdrawiam.
    www.nacpana-ksiazkami.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  16. Skoki narciarskie, a także inne wydarzenia sportowe to mnóstwo ludzi, a co za tym idzie - mnóstwo odpadów. Wskazane jest, aby organizator zadbał o odpowiednie kontenery i worki na poszczególne grupy odpadów. Należy dbać o środowisko zawsze i wszędzie.

    OdpowiedzUsuń