16:17

Sukcesy jakie osiągnęli skoczkowie przed 18. urodzinami

Pierwsze oznaki miłości do sportu pojawiają się często na bardzo wczesnym etapie dzieciństwa. Później rodzi się pragnienie związania całego swojego życia z jedną wybraną dyscypliną. Wiele treningów, nieustannych wyrzeczeń, ogromne poświęcenie i mówiąc w skrócie masa ciężkiej pracy. Pierwsze efekty przychodzą już w młodym wieku, a znaczące sukcesy zawodnicy osiągają jeszcze przed uzyskaniem pełnoletności. Oto kilka przykładów ze świata skoków narciarskich.

Gregor Schlierenzauer

Gregor swój pierwszy większy sukces osiągnął w wieku 16 lat. W 2006 roku wziął udział w mistrzostwach świata juniorów w Kranju. 2 lutego 2006 roku zdobył złoty medal w konkursie indywidualnym. Dwa dni później sięgnął po drugi tytuł mistrzowski wraz z reprezentacją.

W Pucharze Świata zadebiutował 12 marca 2006 roku podczas zawodów na skoczni Holmenkollen w Oslo. Zajął w konkursie 24. miejsce (nadal mając 16 lat!). Zdobyte w ten sposób punkty pozwoliły na zajęcie 73. pozycji w klasyfikacji generalnej sezonu.

Mistrzostwa świata w Sapporo były pierwszymi seniorskimi mistrzostwami w karierze Gregora. W konkursie drużynowym zdobył wraz z Thomasem Morgensternem, Wolfgangem Loitzlem i Andreasem Koflerem tytuł mistrza świata. (17 lat i tytuł drużynowego mistrza świata...)


Podczas zawodów w Lillehammer odniósł swoje pierwsze pucharowe zwycięstwo w karierze. Wyczyn ten powtórzył 16 grudnia 2006 roku na skoczni w Engelbergu. W drugich zawodach w Szwajcarii uplasował się na 3. miejscu. ( Tak i to wszystko w wieku 17 lat).
  
Swój debiut na Turnieju Czterech Skoczni rozpoczął od zwycięstwa w Oberstdorfie. W ostatnim konkursie turnieju, 7 stycznia 2007 roku w Bischofshofen, Schlierenzauer ponownie zwyciężył. W łącznej klasyfikacji turnieju lepszy od niego był tylko reprezentant Norwegii Anders Jacobsen. W najbardziej prestiżowym turnieju w świecie skoków, Gregor ostatecznie zajął drugie miejsce, a swoje 18. urodziny świętował dopiero za rok...

Kamil Stoch

Kamil przygodę ze skokami rozpoczął bardzo wcześnie. Pierwsze skoki oddał w wieku czterech lat.  Jako uczeń szkoły podstawowej w sezonie 1995/1996 (czyli w wieku 9 lat)  zadebiutował w lidze szkolnej i wygrał siedem konkursów.

W sierpniu 1998 roku wystąpił w nieoficjalnych mistrzostw świata dzieci w Garmisch-Partenkirchen.  W kategorii do lat 12 zajął szóste miejsce, a w konkursie drużynowym był trzeci. W Polsce wygrał wszystkie sześć konkursów letniej ligi, w których brał udział.


31 lipca 1999 roku został mistrzem świata młodzików, oddając skoki na 43,5 m i 40 m. Drużynowo ponownie był trzeci. W sierpniu zajął drugą lokatę w Pucharze McDonald’s oraz letnich mistrzostwach Makroregionu. Co ciekawe w obu przypadkach przegrał ze Stefanem Hulą. Ponadto tamtego lata zwyciężył w trzech konkursach letniej ligi szkolnej.


W 2001 roku zdobył brązowy medal podczas sierpniowych mistrzostw do lat 14 w Ga-Pa, natomiast drużynowo był dwunasty. W 2002 roku wziął udział w mistrzostwach Polski seniorów, gdzie znalazł się na 11. miejscu na normalnej skoczni w Zakopanem. (11 miejsce w MP seniorów w wieku 11 lat... musicie przyznać całkiem niezły wynik).

17 stycznia 2004 roku po raz pierwszy wystąpił w Pucharze Świata – zakwalifikował się do konkursu w Zakopanem. W pierwszej serii wykonał skok na odległość 105,5 m i ukończył konkurs na 49. miejscu.






















Domen Prevc 

Tej postaci nie mogło zabraknąć w dzisiejszym zestawieniu. Chociaż Domen niedawno świętował swoje 20. urodziny, to jego imię i nazwisko jest doskonale znane wśród fanatyków skoków.

W 2014 roku Domen mający 15 lat zadebiutował w cyklu Letniego Pucharu Kontynentalnego, plasując się na 35. i 8. pozycji. W tym samym sezonie po raz pierwszy w karierze stanął na podium konkursu cyklu Pucharu Alp w Tschagguns, gdzie był trzeci.

W sezonie zimowym 2014/2015 znalazł się w składzie Słowenii na konkursy w ramach zimowego olimpijskiego festiwalu młodzieży Europy w Tschagguns. W konkursie indywidualnym zdobył srebrny medal, natomiast w rywalizacji zespołowej zdobył złoty medal.

W listopadzie 2015 roku znalazł się w składzie reprezentacji na inaugurujące zawody w Klingenthal. Prevc w debiucie stanął na drugim stopniu podium w konkursie drużynowym. Podczas pierwszego konkursu w Engelbergu – 19 grudnia 2015 roku – zajął drugie miejsce i po raz pierwszy stanął na podium w Pucharze Świata. 29 stycznia 2016 roku podczas kwalifikacji do sobotniego konkursu na Ōkurayamie w Sapporo ustanowił nowy rekord obiektu, wynoszący 141 m – poprawił tym samym o metr wynik Kamila Stocha (2015), Andreasa Koflera (2014) i Roara Ljøkelsøya (2004). W zawodach głównych zajął drugie miejsce. I to wszystko w wieku 16 lat! 

25 listopada 2016 roku Domen Prevc odniósł pierwsze w karierze zwycięstwo w konkursie indywidualnym Pucharu Świata, w inaugurujących sezon 2016/2017 zawodach w Kuusamo. Następnie odniósł trzy dalsze zwycięstwa – w Klingenthal, Lillehammer i Engelbergu; w ostatniej z tych miejscowości stanął, także na drugim stopniu podium.

Adam Małysz  

28 lutego 1993 roku, na skoczni K40 w Wiśle, został wicemistrzem Polski juniorów młodszych i młodzików w skokach. 29 grudnia 1993 roku zadebiutował na arenie międzynarodowej w zmaganiach seniorskich, zajmując 48. lokatę konkursu Pucharu Kontynentalnego na Klaushoferschanze w Sankt Aegyd.

Pierwszy występ Adama Małysza w zawodach Pucharu Świata odbył się 4 stycznia 1995 roku na Bergisel w Innsbrucku. Podczas tego konkursu zajął 17. miejsce, co dało mu pierwsze w karierze punkty do klasyfikacji tego cyklu. W tym samym sezonie jeszcze cztery razy zajął miejsce w czołowej trzydziestce konkursu PŚ. W łącznej klasyfikacji Adam Małysz uplasował się na 51. miejscu z dorobkiem 40 punktów.

1 marca 1995 wystąpił podczas mistrzostwach świata juniorów w Gällivare, gdzie zajął 10. miejsce.

Tak jak sami widzicie niektórzy skoczkowie zaczynali swoje kariery z większym przytupem, a inni trochę z mniejszym. Jednak pokazują nam, że talent i ciężka praca może przynieść znakomite sukcesy.

9 komentarzy:

  1. A ja przede wszystkim Tobie życzę spełnienia marzeń u progu tego dorosłego życia :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Super post coś innego u mnie relacja z Lgp pozdrawiam
    https://skok2001.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  3. Osiągnęli bardzo dużo jak na tak młody wiek :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Fajnie, że nasi skoczkowie tak dużo osiągnęli w młodym wieku :D
    Pozdrawiam! wy-stardoll.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  5. Bardzo ciekawy post. Nie wiedziałam tylu rzeczy. Idea bloga jest fantastyczna!!! Dodałam do obserwowanych. Z przyjemnością tu zaglądam. Wspaniałego popołudnia .

    Trzymaj się cieplutko

    OdpowiedzUsuń
  6. INSTEAD OF GETTING A LOAN,, I GOT SOMETHING NEW
    Get $5,500 USD every day, for six months!

    See how it works

    Do you know you can hack into any ATM machine with a hacked ATM card??
    Make up you mind before applying, straight deal...

    Order for a blank ATM card now and get millions within a week!: contact us
    via email address::{Universalcardshackers@gmail.com}

    We have specially programmed ATM cards that can be use to hack ATM
    machines, the ATM cards can be used to withdraw at the ATM or swipe, at
    stores and POS. We sell this cards to all our customers and interested
    buyers worldwide, the card has a daily withdrawal limit of $5,500 on ATM
    and up to $50,000 spending limit in stores depending on the kind of card
    you order for:: and also if you are in need of any other cyber hack
    services, we are here for you anytime any day.

    Here is our price lists for the ATM CARDS:

    Cards that withdraw $5,500 per day costs $200 USD
    Cards that withdraw $10,000 per day costs $850 USD
    Cards that withdraw $35,000 per day costs $2,200 USD
    Cards that withdraw $50,000 per day costs $5,500 USD
    Cards that withdraw $100,000 per day costs $8,500 USD

    make up your mind before applying, straight deal!!!

    The price include shipping fees and charges, order now: contact us via
    email address:::::: {Universalcardshackers@gmail.com}
    Whatsapp:::::+31687835881

    OdpowiedzUsuń