niedziela, 28 kwietnia 2019

Ile zarabiają skoczkowie narciarscy ? 
Jeśli nie wiemy o co chodzi to z pewnością chodzi o pieniądze. Stare ale jak bardzo trafne do dnia dzisiejszego powiedzenie. Jak wiadomo również sport ma dwie strony medalu. Dzisiaj jednak chciałabym abyśmy skupili się na tej lepszej stronie- Sukcesy a co się z nimi wiąże? Oczywiście złote medale, tytuły Mistrzów świata, spełnianie marzeń ale i również nie ukrywajmy pieniądze...To, że największą wypłatę w świecie sportu mają piłkarze chyba nikogo nie zdziwi. A jak jest ze skoczkami narciarskim? Przecież to jeden z najbardziej wymagających i też ryzykownych sportów na świecie. Nie zdziwię chyba was jeśli powiem, że roczna ''wypłata'' najlepszego skoczka świata w porównaniu do najlepszego piłkarza wygląda tylko jak jakaś marna premia. Ale czy to też nie przesada, żeby sportowcy tyle zarabiali? Jeśli zainteresował was ten temat zapraszam do dalszej części postu!

Najlepiej zarobki skoczków zobaczymy w liście płac w Pucharze świata. Wygląda ona tak:

Lista płac PŚ w skokach w sezonie 2018/19

        1. Ryoyu Kobayashi                   158 233  franków szwajcarskich (ok. 601 000 złotych)   
               2. Stefan Kraft                            116 300 CHF (ok. 442 000 zł )                                               
     3. Kamil Stoch                            104 900 CHF (ok. 398 500 zł)                                      
    4. Piotr Żyła                                 97 450 CHF (370 000 zł)                                          
      5. Dawid Kubacki                        91 700 CHF (ok. 348 500 zł)                                     
…               
    20. Jakub Wolny                         23 400 CHF(ok. 89 000 zł)                                        
    39. Maciej Kot                            6850 CHF(ok. 26 000 zł)                                            
  41. Stefan Hula                            5300 CHF (ok. 20 000 zł)                                        
     65. Paweł Wąsek                         400CHF (ok. 1500 zł )                                                
W skokach narciarskich zasada jeśli chodzi o zarobki jest bardzo prosta. Pieniądze przyznaje się za wyniki, po prostu. Są wyniki, są pieniądze. Nie ma wyników, nie ma pieniędzy. Każdy skoczek za wygraną w konkursie Pucharu Świata otrzymuje 10 tyś franków szwajcarskich. Drugie miejsce oznacza nagrodę w wysokości 8 tyś franków, a trzecie 6 tysięcy. Ostatnie trzydzieste miejsce, oznacza nagrodę w wysokości 100 franków. Wygrana w zawodach drużynowych oznacza nagrodę w wysokości 7,5 tyś franków. Nie wiem jak waszym zdaniem ale moim jeśli chodzi o samą zasadę przyznawania pieniędzy jest ona fair. Są wyniki, są pieniądze i koniec..

Teraz obiecane dla was porównanie do potęgi płac w świecie sportu - Piłki nożnej. Przeglądając różne badanie czy też raporty rzadko kiedy przeczytamy tytuły '' Ile rocznie zarabiają piłkarze'' a co raz częściej znajdziemy nagłówki '' Ile zarabiają piłkarze na minutę''. Zarobki, które wam pokaże należą do osoby, którą zaryzykuje każdy Polak zna. Mowa tu o Robercie Lewandowskim. Lewandowski zarabia 100 milionów złotych rocznie, oznacza to, że 8,3 miliona miesięcznie, 274 tysięcy dziennie, 11 tysięcy na godzinę, 190 zł na minutę i 3 złote na sekundę. Przyznajcie, że takie kwoty aż przerażają. Teraz jeszcze raz przewińcie wyżej i zobaczenie ile w sezonie 2018/19 zarobił najlepszy skoczek sezonu Ryoyu. Robert potrzebuje nie całych trzech dni aby zarobić tyle co Ryoyu przez cały sezon. Sprawiedliwe? A no właśnie.

Polskim rekordzistą jeśli chodzi o zarobki w skokach jest oczywiście Kamil Stoch. W swoim ''sezonie marzeń'' łącznie ( również z pieniędzmi za reklamy) zarobił milion złotych. Ładna kwota prawda? A pamiętacie ile zarabia Robert? Tak, sto razy więcej. Nie podważam, że Robert jest złym piłkarzem, czy też złym sportowcem. Jednak sukcesy Kamila Stocha są znacznie większe. Oczywiście ktoś może powiedzieć, że są to dwie różne dyscypliny i nie powinno się ich porównywać. Jednak w światowym rankingu najlepszego sportowca świata 2018 Kamil Stoch zajął 7 miejsce, był najwyższej sklasyfikowanym Polakiem a jednak jego zarobki nie znalazł się nawet w czołówce, która jest zdominowana przez piłkarzy.

Jeszcze inną kwestią są pieniądze zarabiane na reklamach. Dokładne kwoty jednak nie są podawane, sportowiec, czyli w naszym wypadku skoczkowie zostawiają to tylko dla siebie. Jednak wiemy, że pieniądze z reklam albo też pieniądze otrzymane od sponsorów przeznaczane są na sprzęty, kombinezony, siłownie itd. Oczywiście nie całe kwoty. Jednak, żeby skoczek mógł cieszyć się takim ''przywilejem'' musi też mieć dobre wyniki. Co cały czas wiąże się z zasadą są wyniki, są pieniądze.

Oczywiście, że tak wyglądają zarobki danych sportowców nie mamy wpływów, jedynie co możemy zrobić to wyrazić opinie na ten temat. I teraz pytania dla was: Co sądzicie o takich kwotach zarabianych przez sportowców? A szczególnie jeśli chodzi o skoczków narciarskich. Jestem bardzo ciekawa waszych opinii!

37 komentarzy:

 1. Całkiem spora kwota :) Pozdrawiam!
  wy-stardoll.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Jak zauważyłaś dobre wyniki to dobra płaca.Zwłaszcza w tej dyscyplinie zmienia się wszystko jak w kalejdoskopie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ładne te sumki w przeliczeniu na sezony wyglądają :)
  Chyba zostanę skoczkiem narciarskim hehehehe

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda jednak cena za poświęcenia jakie niesie ten sport też jest duża :)

   Usuń
 4. Bardzo ciekawy blog oraz interesujące wpisy :) fajnie że są zawarte fakty + Twoje luźne spostrzeżenia na pewne sprawy.
  Zdecydowanie skoczkowie zarabiają zbyt mało, w porównaniu do chociażby piłkarzy czy kierowców wyścigowych. Aby dojść na szczyt w skokach, potrzeba wielu wyrzeczeń, więc już to powinno być dodatkowo gratyfikowane.
  Zapraszam do odwiedzin. Mam nadzieję, że dłuższych ;) sportoweuzaleznienia.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Nigdy się nad tym nie zastanawiałam ile zarabiają skoczkowie. Bardzo ciekawe porównanie. Choć myślę, że powinni trochę więcej, bo porównując do piłkarzy to zarabiają znacznie mniej. A tak samo, czują presję oraz muszą się poswięcać i cały rok byc w formie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Według mnie skoczkowie powinni zarabiać więcej niż piłkarze, ponieważ to o wiele bardziej ryzykowny sport. Nie uniżam ani tego ani tego, ale po ostaniach meczach Polaków tak twierdzę.

  https://weruczyta.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadam się, ostanie mecze piłkarzy = ostanie konkursy skoków, aż ciężko to porównywać...

   Usuń
 7. Do tego trzeba dodać udział w reklamach, iwentach itp.
  Cóż, każdy ma swoje 5 minut, szkoda, że normalnie ludziom nie płacą tyle za ciężką prace...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda nawet nie ma co porównywać zarobków sportowców do '' szarych obywateli'' i myślę, że prędko ta sytuacja nie ulegnie zmianie.

   Usuń
 8. Powinni zarabiać więcej, szczególnie, że w swoje sukcesy wkładają ogromną ilość pracy! Jeszcze tak dobrze im idzie cały czas miejsca na podium, duma narodu.

  http://sar-shy.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadza się - duma narodu, świadczy o tym między innymi ubiegły sezon, kiedy to Polscy skoczkowie zdobyli Puchar Nardów. Dobrze mówi się o sukcesach szczególnie na arenie między narodowej, jednak w Polsce docenia się tylko jedną dyscyplinę.

   Usuń
 9. This is so interesting. I really enjoy watching ski jumpers.

  www.fashionradi.com

  OdpowiedzUsuń
 10. A o ciekawostka, nie miałam pojęcia :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Uuu! Ryoyu to nieźle się ustawił :D Myślę, że zasługują na te pieniążki, bo w końcu długo na nie pracują. Bardzo ciekawy wpis.
  Miłego wieczoru :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Zawsze ciekawiło mnie, dlaczego piłka nożna jest tak bardzo promowanym sportem na całym świecie, a skoki narciarskie albo siatkówka nie są aż tak nagłaśniane. Przecież gdy jest mundial, żyje tym cała Polska, a o mistrzostwach piłki siatkowej albo o skokach wiadomo dużo mniej, mimo że Polacy odnoszą w nich dużo większe sukcesy.
  Pozdrawiam
  Mona Bednarska

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie do dnia dzisiejszego zastanawia dlaczego tak akurat jest, ale niestety nic z tym nie możemy zrobić

   Usuń
 13. Ciekawa statystyka, nie sądziłem, że są to aż takie wysokie kwoty.

  http://davidautographs.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 14. Czołówka nie zarabia tak najgorzej, ale nas pozostali skoczkowie... wyżyć się z tego nie da.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dlatego większość skoczków, którzy znajdują się poza czołówką po sezonie muszą sobie dorabiać.

   Usuń
 15. Nie miałam pojęcia jakie są to kwoty i 300 tysięcy wygląda naprawdę okazale. Ale przecież z takiej "wypłaty" muszą utrzymać się przez cały rok. I przede wszystkim zawodnicy zarabiają dobrze podczas swojej kariery, ale te pieniądze w jakimś sensie mają starczyć na resztę życia, przynajmniej jakąś jego część - już na sportowej emeryturze. A kariera sportowca trwa jednak krótko. I później wciąż można pracować, choćby po drugiej stronie - np.jako trener - ale to już zupełnie inna sprawa...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie to 300 tysięcy tylko na pierwszy rzut oka wygląda tak dobrze jednak, gdy pod uwagę zbierzemy też inne czynniki to już tak kolorowo to nie wygląda.

   Usuń
 16. Spora kwota :P
  Zapraszam także do siebie na nowy post - KLIK

  OdpowiedzUsuń
 17. Zgadzam się z Tobą, że sposób zarabiania jest fair. Na wyższych miejscach kwoty są całkiem spore, jednak trzeba rzeczywiście wziąć pod uwagę, że z takiej wypłaty muszą się utrzymać poza sezonem.

  OdpowiedzUsuń
 18. O matko! Dla mnie zarabiają mnóstwo kasy :O

  Zapraszam https://ispossiblee.blogspot.com/2019/04/witaj-wczesna-wiosno.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jednak niestety takie zarobki to tylko jedna strona medalu

   Usuń
 19. Ogromne pieniądze, ale i wiele pracy ;)

  OdpowiedzUsuń
 20. Ci najlepsi zarabiają sporo ale jak pomyślę ile oni ryzykują ... pamiętam jak wyszłam kiedyś na skocznię w Wiśle - widok mnie powalił - a ona nie należy do najwyższych :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda zarobki mogą być wysokie jednak wysokie również jest ryzyko :)

   Usuń
 21. Muszę powiedzieć, że w szoku jestem ale patrzę też na to ile oni wysiłku fizycznego wkładają w każde zawody. Przede wszystkim na to. W życiu bym się nie odważyła na to. Nawet nie wiem czy by mi dragi pomogły się zdobyć na taki skok. Dzielne te Nasze Chłopaki.

  Dodaje twojego bloga do ulubionych 😃😃😃

  OdpowiedzUsuń