12:00

Słownik pojęć - skoki narciarskie

Już dzisiaj w skokach narciarskich rozpoczynamy letni sezon 2020. Trzeba przyznać, że będzie on naprawdę bardzo krótki, gdyż cały cykl skończy się już w niedziele.  Na całe szczęście odbędzie się on z udziału kibiców, ale z pewnymi ograniczeniami. W kontekście samych konkursów, aby dobrze rozumieć o czym mówią komentatorzy, należy znać podstawowe pojęcia związane z tym sportem. Czym jest rozbieg, próg czy zeskok pewnie wiecie, ale czy potrafilibyście powiedzieć co rozumiemy przez pojęcia: bula, punkt HS itd? Jeśli nie, to spokojnie dzisiaj wszystko wyjaśnimy.
Zaczynamy od samej góry, czyli od szczytu skoczni. W najwyżej położonym punkcie obiektu znajduje się zazwyczaj domek startowy, w którym skoczkowie oczekują na swoje skoki. Przeważnie w takim pomieszczeniu znajduje się ekran telewizyjny, na którym zawodnicy mogą śledzić przebieg rywalizacji. 

Bramki startowe z kolei znajdują się w górnej części rozbiegu, dzięki nim jury czy trenerzy mogą zmieniać długość najazdu. Taniec z belkami jest chyba nam bardzo dobrze znany.

Belka startowa zwana również ''belką Happlego'' umieszczona jest na wybranej bramce startowej.  Zawodnicy przed skokiem siadają na belce i oddają swój skok.

Bardzo ważnym elementem jest rozbieg. Gdy skoczkowie otrzymają pozwolenie na oddanie skoku, odpychają się od belki startowej i rozpoczynają najazd na próg, który odbywa się właśnie na rozbiegu. 

Bezpośrednio z rozbiegiem związane są tory najazdowe, którymi skoczkowie najeżdżają na próg. Tory mogą być stałą instalacją lub być przygotowane z ubitego śniegu czy lodu. 

Progiem nazywany końcową część rozbiegu. To właśnie na nim zawodnicy muszą wykonać wybicie, które jest bardzo ważnym elementem każdego skoku. Na skoczniach dużych długość progu wynosi przeważnie 6-8 metrów. 
Gniazdo, stanowisko trenerskie znajduje się zazwyczaj w pobliżu progu. To właśnie tam podczas zawodów trenerzy dają znać (zazwyczaj za pomocą chorągiewki) zawodnikom, że mogą oddać swój skok. 

Na zeskok składają się takie elementy jak - bula i strefa lądowania. Podczas skoku zawodnicy lecą nad zeskokiem i lądują na nim.

Pierwszą częścią zeskoku jest bula. Może ona być sztuczną konstrukcją, ale najczęściej jest to naturalne wzniesienie. 

Obok zeskoku umiejscowiona jest wieża sędziowska. Można powiedzieć, że tam znajduje się główne szefostwo zawodów. Pracuje tam m.in. asystent dyrektora PŚ, który jest odpowiedzialny za sygnalizację startową, oraz sędziowie, którzy przyznają punkty za styl.

Bardzo ważną częścią rozbiegu jest strefa lądowania, na której, jak sama nazwa mówi, ma miejsce lądowanie skoczka. Strefa ta rozpoczyna z końcem buli. 

Punkt konstrukcyjny, zwany potocznie punktem K, jest wyznacznikiem wielkości skoczni. Na zeskoku oznaczony jest czerwoną linią. Stanowi on także kluczową rolę do obliczania not za odległość.
Punkt HS, to nic innego jak rozmiar skoczni. Dzięki niemu jesteśmy w stanie orientacyjnie wyznaczyć wielkość obiektu. Zazwyczaj, gdy podczas zawodów jakiś skoczek przeskoczy ten punkt jury podejmuję decyzję o skróceniu rozbiegu. 

Linia upadku jest  bardzo istotna dla sędziów punktowych, gdyż  upadek lub skok podparty, który ma miejsce już za linią, nie ma wpływu na ocenę. Linia na igelicie oznaczana jest kolorem białym, a na śniegu za pomocą choinek.

Jeśli oglądacie skoki latem, to z pewnością powinniście wiedzieć czym jest igielit. Wykonany jest on z PVC i pokrywa zeskok, dzięki niemu możliwe jest oddawanie skoków bez śniegu. Aby dało się po nich jeździć na nartach, muszą być co jakiś czas polewane wodą.

I oto najważniejsze pojęcia związane ze skokami! Dajcie znać, czy poznaliście jakieś nowe nieznane wam do tej pory definicje ''skokowe'' :) 

50 komentarzy:

  1. Bardzo dobry post.
    Podczas opadów śniegu podczas zawodów na tory najazdowe prószy śnieg i zmniejsza to prędkość najazdową.
    Dzięki twojemu postowi ludzie będą wiedziesz co i jak.

    OdpowiedzUsuń
  2. Paru rzeczy nie wiedzialam. Dzięki. :)

    OdpowiedzUsuń
  3. No kochana, największego laika dokształcisz, super!!!

    OdpowiedzUsuń
  4. Sporo nowych rzeczy dla mnie :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Wiele ciekawych rzeczy można się dowiedzieć o skokach😊

    OdpowiedzUsuń
  6. No nieźle, wielu słow nie znałam

    OdpowiedzUsuń
  7. Bardzo dobrze tłumaczysz. Nie znam się zbytnio na skokach, znam nazwiska polskich skoczków narciarskich, widzialam kilka skoczni na żywo i widzialam kilka relacji z zawodów.

    OdpowiedzUsuń
  8. Dla mnie niemal wszystko było nowe - kompletnie nie znałam tych pojęć ☺
    Fajny pomysł z tym zdjęciem ,podpisanym ☺
    Dzięki temu już wszystko rozumiem ☺
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  9. Bardzo ciekawy post!.

    Zwłaszcza że w moim kraju nie ma śniegu. Widok i poznanie terminu skoki na śniegu wprawił mnie w osłupienie 🤩

    OdpowiedzUsuń
  10. Pojęcia nie miałam że tyle nazw wystepuje w tak pozornie prostym miejscu ;-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dokładnie tak! A znalazłoby się ich jeszcze trochę :)

      Usuń
  11. This looks so amazing. Happy new week dear!
    Lovely Post!
    Allurerage
    Thetrendybride

    OdpowiedzUsuń
  12. No to miałaś w weekend raj :-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dokładnie tak! Niestety bardzo szkoda, że to był tylko jeden letni weekend ze skokami.

      Usuń
  13. Po tylu latach oglądania skoków znam już te wszystkie nazwy i ich definicje, ale na pewno dla wielu osób okażą się wartościowymi informacjami :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oglądając skoki każdy z automatu ,,uczy się'' tych pojęć :D

      Usuń
  14. Jako fance skoków narciarskich wszystkie pojęcia są mi znane 😁

    OdpowiedzUsuń
  15. Sporo rzeczy wiedziałam bo kiedyś dużo oglądałam skoki. Nie znaałam pojęcia bula :)

    OdpowiedzUsuń
  16. Fajny wpis. Dyscyplina, która ciągle nie traci na popularności

    OdpowiedzUsuń
  17. Jak byłam mała, całą rodziną oglądaliśmy zawody w tv :)

    OdpowiedzUsuń
  18. Pamiętam jak kiedyś z siostrą i z babcią oglądaliśmy skoki w telewizji :)
    Nie miałam pojęcia o tym o czym piszesz, przyjemne zaskoczenie i moc wiedzy na przyszłość ;)

    OdpowiedzUsuń
  19. Dzięki Tobie poszerzyłam wiedzę . ;)

    OdpowiedzUsuń
  20. ja kompletnie się nie znam na tym nazewnictwie, więc fajnie że to wsyztsko wyjaśniłaś! zaskoczę męża ;D

    OdpowiedzUsuń
  21. Dziękuję za wyjaśnienie niektórych pojęć. Skoki uwielbiam oglądać ale specem się nie czuje, absolutnie. Cieszę się bardzo że powstał taki blog. To jedna z najpiękniejszych dziedzin sportu. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń