15:14

5 największych skoczni narciarskich świata

Zastanawialiście się kiedyś, gdzie znajduję się największa skocznia narciarska na świecie i ile można maksymalnie na niej skoczyć? Jeśli tak, to odpowiedź znajdziecie w dzisiejszym poście. Poznajcie 5 największych skoczni świata.

1.Vikersundbakken 

Największa skocznia świata znajduje się w Norwegii, a dokładnie w Vikersund. Skocznia Vikersundbakken nie powinna być obca żadnemu kibicowi skoków, gdyż tam co roku rozgrywane są zawody w ramach Pucharu Świata. Skocznia na przestrzeni lat wielokrotnie podlegała przebudowie. Punkt konstrukcyjny znajduje się na 200 metrze. Natomiast rozmiar skoczni wynosi aż 240 metrów! Na Vikersundbakken w 2017 roku Stefan Kraft ustanowił oficjalny rekord w długości lotu - wynosi on 253,5 m. Jednak nie jest to najdłuższy skok jaki został kiedykolwiek oddany. Dimitri Vassiliev w 2015 roku na tym obiekcie oddał próbę na odległość 254 metrów! Niestety takiego skoku nie zdołał ustać. Na zdjęciu poniżej spójrzcie tylko jaki mały jest człowiek w porównaniu do tego obiektu. 

2. Letalnica

Planica, Planica.. To właśnie tam, czyli mówiąc ogólnie w Słowenii, znajduje się druga co do wielkości skocznia na świecie. To miejsce jest nie tylko marzeniem skoczków, ale także kibiców, gdyż to właśnie tam co roku obywa się zakończenie sezonu. Po przebudowanie w 2014 roku na tym ''mamucie'' można osiągać skoki na ponad 250 metr. Punkt konstrukcyjny znajduje się na 200 metrze. Najdalej w Planicy skoczył Gregor Schlierenzauer - oddał on lot na 253,5 m, jednakże podparł ten skok i nie został uznany przez Międzynarodową Federację Narciarską jako rekord życiowy. Oficjalny, więc rekord należy do Ryoyu Kobayashiego, który w 2019 roku poszybował na 252 metr.  

3. Kulm

Trzecie skocznia narciarska znajduje się na terenie Austrii, a dokładnie pomiędzy miejscowościami Tauplitz i Bad Mitterndorf. W czerwcu 2014 roku rozpoczęła się przebudowa obiektu, która zakładała przesunięcie punktu K ze 185 na 200 metr i punktu HS z 200 na 225 metr. 8 stycznia 2015 roku pierwszy oficjalny skok na przebudowanej skoczni, na odległość 190 metrów, oddał Gregor Schlierenzauer. Rekord tego obiektu należy do Petera Prevca, który w 2016 roku poszybował na 244 m. 

4. Skiflugschanze

Kolejna skocznia, której pewnie większość Polaków nazwy nie potrafi wymówić, znajduje się w Niemczech, a precyzyjnie mówiąc w Oberstdorfie. Podobnie jak w przypadku pozostałych skoczni punkt konstrukcyjny znajduje się na 200 metrze. Rozmiar obiektu wynosi 235 metrów. Najdalej na Skiflugschanze skoczył Daniel Andre Tande. W 2018 roku uzyskał on odległość 238,5 m

5. Harrachov

Skocznia mamucia w Czechach została oficjalnie otwarta w 1980 roku. Podczas jednych z pierwszych zawodów obiekt ten był wielokrotnie krytykowany, głównie z powodów częstych upadków skoczków. Punkt konstrukcyjny znajduję się na 185 metrze, natomiast rozmiar tej skoczni to 210 metrów. Oficjalnie najdalej skoczyli tam Matti Hautamäki oraz Thomas Morgenstern. Osiągnęli oni odległość 214,5 m. Natomiast nieoficjalnie najdalej poleciał tam Jurij Tepes. Słoweniec w 2013 uzyskał 220 metrów, jednak niestety nie zdołał ustać próby. W roku 2020 Czeski Związek Narciarski zorganizował przetarg na wykonanie projektu przebudowy kompleksu. Wygrała go polska firma z Zielonki pod Bydgoszczą.
I takim też sposobem poznaliście 5 największych skoczni narciarskich świata. Ciekawe ile ta lista będzie jeszcze aktualna, gdyż z pewnością w głowie niejednych rodzi się pomysł, aby wybudować jeszcze większy obiekt niż np. ten w Vikersund. 

17 komentarzy:

  1. Jeszcze trochę, a poszybują w kosmos:-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ciekawe jak za kilka lat rozwiną się faktycznie skoki i czy faktycznie będą szybować w ,,kosmos''

      Usuń
  2. Lubię oglądać skocznię w Harrachovie. Wjeżdżając czy zjeżdżając wyciągiem można się dokładnie przyjrzeć. No i zawsze jak jestem w okolicach Szrenicy, to lubię rzucić okiem na tą żółtą kreseczkę na zboczu. :)
    A ta norweska to faktycznie gigant!!!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Świetnie! Ja niestety jeszcze nie miałam okazji oglądać na żywo skoczni w Harrachovie.

      Usuń
  3. Nie wiedziałam, że skocznie mogą być takie wielkie ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oj mogą być, a na pewno w planach są budowy jeszcze większych skoczni!

      Usuń
  4. Ale one są wielkie. Bałabym się nawet stanąć tam u góry :D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Trzeba mieć naprawdę dużą odwagę, żeby z takiej skoczni skoczyć

      Usuń
  5. Lubię tu zaglądac, bo zawsze dowiem się czegoś nowego

    OdpowiedzUsuń
  6. Wyścig związany z tym kto wybuduję największą skocznie jest ciekawy, do momentu w którym będzie to niebezpieczne. Bardzo podoba mi się ta seria.

    OdpowiedzUsuń
  7. 240 metrów! Toż to 1/5 kilometra! Olbrzymia miara, jestem więc pełna podziwu odwagi tych wszystkich, którzy tam na górze nie trzęsą się jak trusie, biorą głęboki wdech i zjeżdżają. Mnie czasem dwa metry przerażają... a oni mają u stóp cały świat!
    Pięknie i zielono jest tam, w Czechach. Gdyby nie wyraźne zarysowania skoczni pomyliłabym to ze zwyczajnym górskim krajobrazem.
    Dużo świateł przy tych skoczniach. Tak, to w końcu dla wielu rodzaj święta narodowego, trzeba więc "plac" odpowiednio przyozdobić :)
    Może w następnej części podasz parę ciekawych zdarzeń, które miały miejsce w trakcie skoków?
    Pozdrawiam serdecznie!

    old53hollywood.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  8. Bardzo ciekawy wpis. Ja mam lęk wysokości więc pewnie na samej górze bym nie stanęła ;)

    OdpowiedzUsuń
  9. Nie wiem czy to ważne ale do Audi Arena Oberstdorf (Tam gdzie startuje turniej czterech skoczni) nie należy mamut w Oberstdorfie.
    Heini-Klopfer-Skiflugschanze również znajduje się w Oberstdorfie ale w zupełnie innym miejscu

    OdpowiedzUsuń